اجرای طرح مقاوم سازی بتن

سیستم ترمیم و مقاوم سازی سازههای بتنی روشهایی خاص وبعضا جدید می باشند و همچنین روشهای نظیر مقاوم سازی توسط الیاف frp 

  1. اجراء F.R.P

F.R.P مخفف FIBER REINFORCED POLYMER می باشد.در این پوشش ها  که به پوشش کامپوزیتی نیز شناخته می شوند رزین توسط الیاف تقویت می گردد و ماده مرکب سومی تولید  می گردد که خواص آن با اجراء اصلی تشکیل دهنده آن یعنی رزین و الیاف آن متفاوت است. بسته به نوع کاربرد از رزینهای متعددی در این صنعت شامل اپوکسی، پلی استر، وینیل استر استفاده می گردد. همچنین نوع الیاف و روش بافت آن نیز بنا به کاربردهای مختلف متفاوت است، که از جمله آن الیاف کربن، شیشه و غیره را می توان نام برد.

-مقاوم سازی سازه های بتنی

در مواردی که سازه های بتنی به هردلیلی مانند افزایش بار گذاری؛ تغییر آئین نامه ، ضعف در ساخت و غیره نیاز به مقاوم سازی داشته باشد، می توان از الیاف کربن یا شیشه به همراه رزین اپوکسی برای مقاوم سازی استفاده نمود. این مواد پس از سخت شدن لایه سختی را تشکیل می دهند که قدرت بار گذاری سازه های بتنی مانند تیرها، دالها،ستون ودیوار برشی را افزایش می دهد.

 

 تقویت سازه های پلاستیکی و پلی اتیلنی

مخازن PVCوپلی اتلین دارای  مقاومت شیمیایی بسیار بالایی می باشندو اسیدها ، قلیاها، حلالها و سایر مواد شیمیایی را تحمل می نمایند. بزرگترین مشکل اینگونه مخازنOLD AGE   آنها بوده که در مدت کوتاهی دچار شکست می گردد ضمن اینکه درز جوش آنها به ویژه در هنگام پر و خالی  شدن متعدد استحکام کافی ندارد.به این منظور مخازن پلی اتلین یا PVC توسطF.R.P  از بیرون تقویت گردیده و علاوه بر ایزوله شدن آن در برابر شرایط جوی، استحکام بالایی پیدا کرده و عمر آن بسیار طولانی می گردد. همچنین درز جوش آنها

دیدگاه ها

هیچ نظری برای این مطلب درج نشده است