ABADUR-210 کولتار اپوکسی

ABADUR-210 کولتار اپوکسی

ABADUR-210 کولتار اپوکسی

به منظور حفاظت از سازه های دریایی ثابت و سازه های فولادی در معرض آب شور، لوله‌های مدفون در زیر خاک و مستغرق در آب و همچنین لوله‌ها و مجاری انتقال و دفع فاضلاب، پوشش‌های ویژه این شرایط بر پایه مخلوط کولتار و رزین اپوکسی بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. کولتار اپوکسی بر پایه ترکیبات نفتی است که در برابر اتمسفرهای سنگین مانند بخارات اسیدی، قلیایی و آب شور بسیار مقاوم است. ماده کولتار اپوکسی شرکت آبادگران برای استفاده به عنوان پوشش سازه‌های ذکر شده با نام ABADUR-210 طراحی و ارائه گردیده است.ABADUR-210 یک پوشش کولتار اپوکسی سخت شونده با هاردنر پلیآمید بوده و با توجه به مقاومت بسیار زیاد این ماده در برابر مواد شیمیایی و خوردگی، جهت لاینینگ مخازن و سرویسدهی در محیطهای مستغرق و غیر مستغرق در آب، آب دریا، محلولهای نمک و نفت خام مناسب است. این ماده قابلیت استفاده بر روی فلز و بتن را داشته و معمولاً به پرایمر و یا پوشش رویه اضافهای نیاز ندارد. ز مزایای این محصول می‌توان به قیمت ارزان، مقاومت خوب در برابر حلال‌ها، مقاومت بسیار خوب در برابر اسیدها و قلیاها و خواص مکانیکی نظیر پایداری در برابر ضربه، انعطاف پذیری خوب و ... اشاره نمود.

پوشش محافظتی کولتار اپوکسی به دلیل دارا بودن کولتار، در مقابل رطوبت و نم‌زدگی مقاومت بالایی داشته و بنابراین برای سطوح غوطه‌ور در آب و همچنین سطوح در معرض رطوبت شدید، گزینه مناسبی است.این ماده بر روی سطوح فلزی و بتنی پالایشگاهها، سازههای دریایی، تصفیه‌خانه های فاضلاب و مخازن نگهداری مواد شیمیایی قابل استفاده است.با وجود گستردگی کاربرد پوشش کولتار اپوکسی که ناشی از مزیت‌های آن در مقایسه با پوشش اپوکسی رایج است، در بسیاری از موارد پوشش‌های دیگری همچون پلی‌یورتان عملکرد بهتری در حفاظت از سازه‌های مستغرق و همچنین لاینینگ لوله‌ها و مخازن ارائه می‌نمایند. همچنین پلی‌یورتان به دلیل سازگاری خوب با ماده اپوکسی، می‌تواند به عنوان لایه نهایی بر روی پوشش‌های حفاظتی اپوکسی در معرض نور خورشید مورد استفاده قرار گیرند. جدول مقایسه‌ای زیر به منظور بررسی بهتر خواص و عملکرد پوشش‌های اپوکسی، کولتار اپوکسی و پلی‌یورتان ارائه گردیده است.

 

 

 
 • مدت نگهداری: یک سال در بسته بندی اولیه
 • شرایط نگهداری: ظرف در بسته، و دور از رطوبت، یخبندان و تابش مستقیم نور خورشید
 • بهترین دمای نگهداری: ١٠+ تا ٣٠+ درجه سانتیگراد
 • نوع بسته بندی:
 • جزء A: سطل ٢٥ کیلوگرمی
 • جزء B: سطل ٤ کیلوگرمی
 • این محصول قابل اشتعال می باشد. باید از گرما و شعله مستقیم دور نگه داشته شود. در ظرف را بسته نگه دارید. محیط اجرا باید دارای سیستم تهویه مناسب باشد. از تماس مستقیم و دائمی با پوست جلو گیری کنید. درصورت بلعیده شدن فوراً به پزشک مراجعه شود.
 • در صورت استفاده در محیط های سربسته موارد ایمنی زیر را برای جلوگیری از آتش سوزی، انفجار و آسیب رسیدن به سلامتی رعایت نمایید:
 • در هنگام اجرا و خشک شدن سطح، به مقدار کافی هوای تازه را به محیط وارد نمایید.
 • از ماسک و تجهیزات ضد انفجار استفاده شود.
 • هرگونه جرقه، جوشکاری، کشیدن سیگار و روشن نمودن شعله در محیط اجرا ممنوع است.
 • لطفاً به برگه اطلاعات ایمنی (MSDS) مراجعه شود.

 

آماده سازی سطح

تمامی سطوح قبل از پوشش دهی باید تمیز شده و از هرگونه آلودگی پاک گردند و خشک باشند. قبل از اعمال رنگ تمام سطوح باید مطابق استاندارد 8504 ISO آماده سازی شوند و چربی سطوح به روش حلال شویی مطابق با استانداردSSPC-SP1 پاک گردند.

آماده سازی از طریق پاشش ذرات ساینده: بـرای سرویـــس دهی در محیــط های مســـتغرق، ABADUR-210 باید روی سطوحی اجرا شود که توسط پاشش ذرات ساینده حداقل تا درجه ½ Sa 2 مطابق با استاندارد ISO8501-1 یا SSPC-SP10 تمیز شده باشند. اگر چه در محیط اتمسفریک آماده سازی سطوح می تواند تا درجه ½ Sa 2 مطابــق با استــاندارد ISO8501-1 یا SSPC-SP6 انجام شود. عیوب حاصل از آماده سازی سطح توسط پاشش ذرات ساینده باید قبل از اجرا برطرف شود. جهت اجرای رنگ پروفایل سطح 60 تا 75 میکرون مناسب است.

سطوح دارای آستری: ABADUR-210 می تواند بر روی آستری های ضد خوردگی مورد تایید اجرا شود. سطح آستری باید خشک و بدون هرگونه آلودگی باشد، این پوشش باید طبق جدول زمان اجرای بین لایه ها اعمال شود. نواحی آسیب دیده قبل از اجرای پوشش باید مطابق استانداردهای مربوطه ترمیم شود.

سطوح بتنی: بتن قبل از پوشش دهی باید به مدت 28 روز سخت شده و رطوبت موجود در بتن کمتر از 4% باشد. همچنین حداقل مقاومت فشاری بتن باید 25 نیوتون بر متر مربع و حداقل نیروی پیوستگی بتن باید 1.5 نیوتون بر متر مربع باشد. تمام سطوح باید تمیز و خشک بوده و تمام نواحی تخریب شده یا ترک های سطح باید به وسیله ABADUR-P1 پر شود.

آماده سازی سطوح در شرایط زیر نباید انجام شود:

 1.  در دمای زیر 5 درجه سانتی گراد
 2.  زمانی که رطوبت نسبی بیشتر از 85% باشد.
 3.  وقتی دمای سطح کمتر از 3 درجه سانتی گراد بالای نقطه ی شبنم باشد.
 4.  خارج از ساعات روز برای سطوحی که در محیط خارجی قرار دارند.

روش اجرا

ABADUR-210 در دو بسته بندی جداگانه عرضه می شود. همواره دو بسته بندی را به طور کامل با هم مخلوط کنید. مخلوط باید در زمان کاربری (Pot Life) ذکر شده اجرا گردد.

 1.  جزءA را به خوبی در زیر میکسر هم بزنید.
 2. 2جزء B را به جزء A اضافه کنید و به خوبی در زیر میکسر با هم مخلوط نمایید.

عمل میکس کردن را به مدت 3 دقیقه ادامه دهید و از میکس شدن مواد در کناره های ظرف با هم مطمئن شوید. اجرا می تواند بلافاصله بعد از میکس کردن صورت گیرد و نیاز به زمان دادن به مخلوط نیست. گرمازا بودن واکنش سخت شدن اپوکسی ممکن است باعث بالا رفتن دمای رنگ موجود در سطل شود که سبب ازدست رفتن کارایی رنگ می شود. برای جلوگیری از این امر مخلوط را در ظروف کم عمق بریزید و یا در همان دقایق ابتدایی اجرای پوشش را آغاز نمایید. مانند تمام پوشش های با خواص بالا، شرایط ذکر شده باید کاملاً رعایت شود تا خواص مورد نظر از این پوشش به دست آید. درآب و هوای گرم دمای مواد قبل از مخلوط نمودن باید بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد باشد. در غیر این صورت زمان کاربری (Pot Life) به شدت کوتاه خواهد بود. هنگامی که سرعت باد بیشتر از 7 متر بر ثانیه است از اجرای رنگ خودداری نمایید. هنگامی که دمای سطح کمتر از 10 درجه سانتیگراد است از اجرای رنگ خودداری نمایید.

 • چسبندگی بسیار زیاد به سطوح
 • مقاومت های مکانیکی بسیار زیاد
 • مقاوم در برابر سایش
 • مقاوم در برابر نفوذ آب و مواد شیمیایی
 • پالایشگاه ها
 • سازه های دریایی
 • تصفیه خانه های فاضلاب
 • مخازن نگهداری مواد شیمیایی

 نظرات شما

  نظری دریافت یا تایید نشده است