یوبوت اصلاح شده

یوبوت اصلاح شده

یوبوت اصلاح شده
بوت ها در طول سالیان گذشته دارای معایب بسیاری بوده اند که آن معایب به مشکلات اجرایی دچار شده و کارشناسان تلاش کرده اند تا با توجه به رشد تکنولوژی در زمینه ساختمان سازی به اصلاح یوبوت بپردازند. از این رو، یوبوت مطابق با اصلاحات جدید به یوبوت اصلاح شده اطلاق گردیده است.

یوبوت محصولی پلیمری با پایه پلی پروپلین است، که با هدف سبک سازی دال‌ها در سقف و پی‌های گسترده‌ی بتنی طراحی شده است. دال یوبوت از نوع دال‌های مجوف متشکل از تیرچه‌های عمود بر هم است، و بار را به صورت دو طرفه منتقل می‌کند.‌ دال‌های یوبوت جزو سیستم‌های دوطرفه مشبک با قالب‌های ماندگار دسته بندی می‌شوند. نوارهای باربر طراحی شده در دال‌های مشبک یوبوت در حقیقت تیرهای I شکل متعامدی هستند که به جهت سختی بالای خود و سبکی دال قادر به باربری در دهانه‌های بلند و کنترل مناسب خیز در این دهانه‌ها هستند.

در ساختمان‌های بلند مرتبه‌ یا دارای سقف با ارتفاع بلند، جهت جلوگیری از تغییر شکل و بوجود آمدن خیز، لازم است دیافراگم سقف به صورت سخت عمل کند. در نتیجه نیاز به دال بتنی به دلیل سختی بالا، همواره مورد توجه مهندسین‌ بوده است.‌ به دلیل نیاز به کنترل خیز و ترک‌های بوجود آمده در دال‌های بتنی استفاده از دال‌های بتنی محدود به دهانه‌های کوچک بوده و در صورت اجرا در دهانه‌های بزرگ، وجود تیر با آویزهای بلند و هزینه‌های اجرا مشکل‌ کارفرمایان را دوچندان می‌نمود که سیستم دال مجوف یوبوت (سقف یوبوت) تمام این اشکالات را حل نموده است.

 

یوبوت اصلاح شده و یژگی های آن :

یوبوت ها در طول سالیان گذشته دارای معایب بسیاری بوده اند که آن معایب به مشکلات اجرایی دچار شده و کارشناسان تلاش کرده اند تا با توجه به رشد تکنولوژی در زمینه ساختمان سازی به اصلاح یوبوت بپردازند. از این رو، یوبوت مطابق با اصلاحات جدید به یوبوت اصلاح شده اطلاق گردیده است.

از جمله اصلاحات اعمال شده بر روی نسل جدید یوبوت عدم شکنندگی، عدم کرمو شدکی، عدم جابجایی و اجرای سریع تر می باشد.
از کاربردهای حائز اهمیت یوبوت اصلاح شده در عصر مدرن ساختمان سازی می توان به دال یوبوت و سقف اشاره نمود که امروزه می شود نمونه های بسیاری از آن را در اداره جات، سالن ها، دانشگاه ها، پل ها و… مشاهده کرد.
کاربرد دال یوبوت اصلاح شده آن است که قالب های یوبوت را درون دال های بتنی قرار داده تا بدین ترتیب در دال های یوبوت حفره های خالی ایجاد نموده و بتن اضافه را حذف کنند. این قالب ها تنها وظیفه ایجاد حفره های تو خالی و حذف بتن ناکارآمد را دارند و عملا هیچ نقش دیگری در ساخت و ساز ندارند.

کاربرد دال مجوف در سقف کاهش بتن ریزی، آرماتورگذاری و کاهش وزن سقف می باشد. یوبوت اصلاح شده نسبت به یوبوت های پیشین، بار مرده کمتری را ایجاد می کنند. نسل جدید یوبوت ها میلگرد کمتری را مصرف می نماید و سرعت عمل را در ساخت و ساز افزایش می دهد. یوبوت اصلاح شده موجب گردیده تا ستون های اضافی بین سازه را کاهش دهد.

 

مزایای یوبوت اصلاح شده : 

·        یوبوت اصلاح شده  بار مرده ی کمتری را برای سازه ایجاد می کند

·        حذف ستون های میانی سازه و تأمین پارکینگ های بیشتر

·        سرعت بالا در اجرا به ویژه در حالت نیمه پیش ساخته.

·         امکان اجرای دهانه های بالای ۱۰ متر بدون نیاز به کابل کشیدگی

·        امکان استفاده بهینه از فضای داخل ساختمان با کاهش تعداد و ابعاد ستون ها.

·        بتن و میلگرد مصرفی بسیار کمتر

·        امکان اجرای سقف طره تا حدود ۴ متر

·         حذف کامل تیرهای میانی و در مواردی کل تیرهای سازه

·        رفع اشکالات یوبوت

·         عملکرد لرزه ای مناسب تر سقف به جهت صلبیت بیشتر

 

***   شركت فني تخصصي بتن لاتكس ،طراحي فروش و اجراي دال مجوف يوبوت  ***نظرات شما

    نظری دریافت یا تایید نشده است