مقاوم سازی توسط الیاف FRP

مقاوم سازی توسط الیاف FRP

 مقاوم سازی توسط الیاف FRP
در این سیستم مقاوم سازی با استفاده از این الیاف دیگرنیاز به تخریب بتن های ضعیف نمی باشد ...!

در این سیستم مقاوم سازی با استفاده از این الیاف دیگرنیاز به تخریب بتن های ضعیف نمی باشد و با استفاده از آیین نامه های معتبر با این الیاف فوق العاده قوی اقدام به تقویت اعضای ضعیف سازه های بتنی می شود. در این پوشش ها که به پوشش های کامپوزیتی معروف هستند، رزین توسط الیاف تقویت می گردد و ماده مرکب سومی تولید می گردد که خواص آن با اجزا اصلی تشکیل دهنده آن یعنی رزین و الیاف آن متفاوت است. بسته به نوع کاربرد از رزین های متعدددر این صنعت شامل اپوکسی ، پلی استر ،ونیل استر استفاده می گردد. همچنین نوع الیاف و روش بافت آن بنا به کاربردهای مختلف متفاوت است از جمله آن الیاف کربن ، شیشه و لمینیت را می توان نام برد . متخصصین این شرکت در امر مقاوم سازی با این الیاف ابتدا سازه را بررسی نموده و با توجه به نقاط ضعف در تیرها و ستون ها و اجزای سازه  اقدام به طراحی و محاسبه مقاوم سازی با این الیاف می نمایند و سپس تیم اجرایی مجرب این طرح ها را به مرحله اجرا در می آورد . این شرکت مفتخر است بهترین اکیپ طراحی و اجرا و همچنین مصالح  مقاوم سازی با الیاف FRP را در استان خوزستان در اختیار دارد .

توضیحات مختصر در این زمینه:

اجرای مقاوم سازی سازه ها با الیاف frp

1-          اجراء F.R.P

F.R.Pمخفف FIBER REINFORCED POLYMERمی باشد.در این پوشش ها که به پوشش ها که به پوشش کامپوزیتی نیز شناخته می شوند رزین توسط الیاف تقویت می گردد و ماده مرکب سومی تولید می گردد که خواص آن با اجراء اصلی تشکیل دهنده آن یعنی رزین و الیاف آن متفاوت است. بسته به نوع کاربرد از رزینهای متعددی در این صنعت شامل اپوکسی، پلی استر، وینیل استر استفاده می گردد. همچنین نوع الیاف و روش بافت آن نیز بنا به کاربردهای مختلف متفاوت است، که از جمله آن الیاف کربن، شیشه و غیره را می توان

نام برد.

این شرکت مفتخر است این شیوه مقاوم سازی را با ارائه دفترچه محاسبات مقاوم سازی سازه با این روش مطابق آیین نامه های بین المللی ارائه می نماید.

2-1-مقاوم سازی سازه های بتنی

در مواردی که سازه های بتنی به هردلیلی مانند افزایش بار گذاری؛ تغییر آئین نامه ، ضعف در ساخت و غیره نیاز به مقاوم سازی داشته باشد، می توان از الیاف کربن یا شیشه به همراه رزین اپوکسی برای مقاوم سازی استفاده نمود. این مواد پس از سخت شدن لایه سختی را تشکیل می دهند که قدرت بار گذاری سازه های بتنی مانند تیرها، دالها،ستون ودیوار برشی را افزایش می دهد.

2-2-ایزلاسیون و آب بندی مخازن

در خیلی از موارد سازه های فلزی و به ویژه بتنی به علت عدم اجراء کامل آب بند نبوده، که این امر مطلوب نمی باشد.به این منظور از پوشش های کامپوزیتی استفاده می کنند. این امر به ویژه در مخازن جدید الاحداث که نشتهای فراوانی از رنگ های غیر مسلح که در اثر حرکات سازه ای دچار ترک می گردد و مناسب آب بندی نمی باشند،بسیار حائز اهمیت است. در حقیقت مخزن کامپوزیتی یکپارچه و آب بندی در داخل مخازن اصلی پس از اجراء تشکیل می گردد، که مخزن اولیه بتنی فقط فریم و قالب این مخزن کامپوزیتی می باشد . حتی در صورت جدایی پوشش از سطح اصلی هیچگاه آب بندی از ابین نمی رود. بنا بر کاربرد مخازن جهت محلولهای شیمیایی ، آب آشامیدنی، آب صنعتی و غیره از رزین و الیاف متعددی استفاده می گردد و این امر در مورد پوشش مخازن با مقاومت شیمیایی بالا بسیار حائز اهمیت است که از مواد مقاوم شیمیایی بالا استفاده گردد.

3-2- تقویت سازه های پلاستیکی و پلی اتیلنی

مخازن PVCوپلی اتلین دارای  مقاومت شیمیایی بسیار بالایی می باشندو اسیدها ، قلیاها، حلالها و سایر مواد شیمیایی را تحمل می نمایند. بزرگترین مشکل اینگونه مخازنOLD AGE   آنها بوده که در مدت کوتاهی دچار شکست می گردد ضمن اینکه درز جوش آنها به ویژه در هنگام پر و خالی  شدن متعدد استحکام کافی ندارد.به این منظور مخازن پلی اتلین یا PVC توسطF.R.P  از بیرون تقویت گردیده و علاوه بر ایزوله شدن آن در برابر شرایط جوی، استحکام بالایی پیدا کرده و عمر آن بسیار طولانی می گردد. همچنین درز جوش آنها کاملا پایدار می گردد.نظرات شما

    نظری دریافت یا تایید نشده است